W ramach projektu „Widzimy nie tylko oczami” 8 i 15 października 2020 r odbyły się kolejne szkolenia grupowe „Słabowidzącym i niewidomym radzimy”, tym razem dla członków Koła PZN w Wołominie. Spotkaliśmy się w bardzo przyjaznej i spełniającej wszelkie warunki bezpieczeństwa siedzibie koła. Przez cztery godziny rozmawialiśmy m.in. o możliwościach uczestnictwa w projekcie, rehabilitacji, uczestnicy mogli obejrzeć i wypróbować sprzęt rehabilitacyjny, różne pomoce optyczne. Dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy. Wymienili między sobą informacje i doświadczenia, rozmawiali m.in. o bardzo ciekawej inicjatywie Urzędu Miasta i Gminy Wołomin – o projekcie „Złota rączka” zapewniającym osobom z niepełnosprawnością po 60. roku życia, samotnie gospodarującymi, pomoc fachowca, który naprawi światło, cieknący kran itp. Zastanawialiśmy się, jakie są pierwsze potrzeby i jakie pytania najczęściej zadają sobie osoby tracące wzrok. Uczestnicy przekazali także swoje opinie dotyczące współpracy z instytucjami pomocy społecznej. Spotkania prowadziła Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN.
Rozpoczęliśmy także szkolenia dla pracowników służb pomocy społecznej. 14 października dla pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie, a 22 października dla pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Tłuszczu. Oba szkolenia z powodu pandemii odbyły się zdalnie. Przeprowadziły je Małgorzata Pacholec – dyrektor Instytutu Tyflologicznego PZN i Elżbieta Oleksiak. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się m.in.:
- jak rozpoznać, że interesant/klient ma problem z widzeniem,
- jak widzą osoby słabowidzące,
- dlaczego osoby tracące wzrok nie komunikują wprost o swoim problemie,
- jak umiejętnie postępować z interesantem/klientem z dysfunkcją narządu wzroku,
- jak zapewnić dostępność placówki dla interesanta/klienta niewidomego i słabowidzącego,
- gdzie kierować osoby z dysfunkcjami narządu wzroku i jaką pomoc mogą tam uzyskać.
Kolejne szkolenia przed nami. 26 października dla pracowników instytucji samorządowych z Ostrowi Mazowieckiej.
„Widzimy nie tylko oczami” – stworzenie modelu koordynowanego wsparcia dla osób tracących wzrok w ich środowisku lokalnym. Projekt pilotażowy dla Wschodniego Mazowsza realizowany przez Instytut Tyflologiczny PZN. Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.