Małgorzata Pacholec
Koordynator projektu „Widzimy nie tylko oczami”
Dyrektor Instytutu Tyflologicznego PZN
Doskonale rozumiem lęki i problemy osób, które z powodu różnych schorzeń tracą wzrok. Ja też byłam w takiej sytuacji. Moja choroba powoli, rok po roku odbierała mi widzenie, aż kiedyś przyszedł dzień, że nie mogłam już nic zobaczyć.
Gdy zaczynałam tracić wzrok, myślałam, że nic mnie już w życiu nie czeka i że będę zdana na łaskę innych. Pomyliłam się. Spotkałam ludzi, którzy pokazali mi nowe możliwości, a ja z nich skorzystałam.
Projekt „Widzimy nie tylko oczami” jest szansą dla wszystkich, którzy czują się przerażeni swoją sytuacją i nie wiedzą jeszcze, że to nowe życie może być nadal aktywne i szczęśliwe.
Elżbieta Oleksiak
Supervisor merytoryczny projektu „Widzimy nie tylko oczami”
Kierownik Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN, tyflopedagog, specjalista ds. zarządzania projektami
- opracowanie dokumentacji projektowej i materiałów szkoleniowych,
- współpraca w prowadzeniu szkoleń dla służb udzielających wsparcia OTW,
- konsultacje superwizyjne dla specjalistów zaangażowanych w udzielanie wsparcia OTW,
- współudział w organizowaniu akcji społeczno-edukacyjnych na temat korzyści wynikających z profesjonalnego wsparcia OTW i rozwiązań wspierających osoby tracące wzrok
Edyta Chudzicka
Diagnoza potrzeb osób tracących wzrok ze Wschodniego Mazowsza
Posiadam wieloletnie doświadczenie w procesie rewalidacji osób niewidomych i słabowidzących oraz ze sprzężeniami w różnym wieku.
- prowadzenie diagnozy potrzeb osób tracących wzrok ze Wschodniego Mazowsza,
- zajęcia z orientacji i lokomocji oraz czynności dnia codziennego i samoobsługi.
Podjęłam pracę w projekcie, aby pomóc najbardziej potrzebującym osobom tracącym wzrok z mniejszych miast i wsi, które nie wiedzą do jakiego specjalisty i gdzie mają się udać, żeby uzyskać wsparcie i przejść optymalny proces rewalidacji.
Anna Gębka
Kontakty z osobami tracącymi wzrok, poradnictwo prawne
- kontakty z osobami tracącymi wzrok (OTW),
- porady prawne.
Od 13 lat pracuję społecznie na rzecz osób niewidomych i niedowidzących jako prezes Koła PZN w Siedlcach. Włączyłam się do projektu „Widzimy nie tylko oczami”, zdając sobie doskonale sprawę z jego ogromnej wagi, ponieważ sama przeszłam proces rehabilitacji społecznej i rozumiem wszystkie problemy związane z niepełnosprawnością.
Teresa Halska
Koordynacja szkoleń
- koordynacja szkoleń prowadzonych dla OTW przez specjalistów, ogniwo pośrednie pomiędzy OTW a diagnostą potrzeb oraz pomiędzy OTW i prowadzącymi szkolenia,
- prowadzenie rejestrów spotkań i szkoleń OTW.
Teresa Kłys
Organizacja szkoleń i „białych sobót”
Posiadam wieloletnie doświadczenie w sektorze prywatnych usług medycznych na stanowiskach kierowniczych. Od 2015 r. współpracuję z Polskim Związkiem Niewidomych jako dyrektor zarządzający Centralną Przychodnią Rehabilitacyjno-Leczniczą PZN. Prowadzę działalność lobbującą i promującą w branży medycznej, której celem ma być poprawa dostępności do rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku dla wszystkich pacjentów w Polsce. Współtworzyłam także wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dla lekarzy okulistów z zakresu rehabilitacji osób z dysfunkcją narządu wzroku promowaną w branży medycznej.
- opracowanie dokumentacji projektowej,
- organizacja szkoleń, głównie dla służb medycznych,
- organizacja „białych sobót”,
- umożliwianie kontaktu z okulistami.
Mariola Kozłowska
Obsługa infolinii projektu „Widzimy nie tylko oczami”
W Polskim Związku Niewidomych pracuję prawie 16 lat. Zgłasza się do nas wiele osób, które z powodu utraty wzroku są bezradne, wystraszone i szukające pomocy. Zdarza się, że muszą także zweryfikować swoje życie osobiste i zawodowe. W Polsce często brakuje miejsc, do których takie osoby – szukające pomocy w nowej i trudnej sytuacji życiowej – mogłyby się zgłosić. Właśnie dlatego zainteresowała mnie idea utworzenia modelu koordynowanego wsparcia dla osób tracących wzrok.
Jolanta Peché
Promocja projektu „Widzimy nie tylko oczami”.
- przygotowanie materiałów promocyjnych, ich dystrybucja,
- opracowanie wytycznych do strony www i nadzór nad jej produkcją i aktualizacją,
- prowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej skierowanej do osób tracących wzrok, ich bliskich oraz społeczeństwa (współpraca z lokalnymi mediami: TVP3, dzienniki lokalne, radio lokalne; na profilu PZN na FB),
- promocja i współorganizacja „białych sobót”,
- promocja i organizacja konferencji podsumowującej projekt.
Lubię pomagać innym, a zwłaszcza osobom wykluczonym ze względu na swoja niepełnosprawność czy też nieumiejętność dostosowania się do dzisiejszych, bardzo dynamicznych czasów. Praca przy tym projekcie daje mi satysfakcję i poczucie, że mogę pozytywnie wpłynąć na życie innych.
Natalia Popławska
Komunikacja i współpraca z instytucjami w projekcie „Widzimy nie tylko oczami”
Wierzę, że pomaganie ma sens. Chciałabym, żeby każdy – niezależnie od tego, gdzie mieszka – miał taki sam dostęp do specjalistycznego wsparcia. Mam nadzieję, że model, który wypracujemy, pomoże osobom tracącym wzrok nie tylko ze Wschodniego Mazowsza, ale i z całej Polski.
Kamila Wiśniewska
Ewaluacja działań w projekcie „Widzimy nie tylko oczami”
Cieszę się, że będę mogła brać udział w ocenie wartości wsparcia dla beneficjentów naszego pilotażowego projektu i ich środowiska. Wierzę, że dotrzemy do osób, które naprawdę potrzebują wsparcia, a co więcej – uda nam się im pomóc.