Treść artykułu

Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza PZN. Na małym telewizorze wyświetla się plakat projektu.

Pierwsza biała sobota za nami

26 września odbyła się pierwsza biała sobota. W spotkaniu uczestniczyło dziewięć osób tracących wzrok. Rozpoczęły je dwa wykłady – Co to jest rehabilitacja osób dysfunkcją wzroku, świadczenie gwarantowane, oraz Szczególne uprawnienia dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Następnie, z uwagi na ograniczenia związane z COVID i zachowanie reżimu sanitarnego uczestnicy zostali podzieleni na grupy 2-3-osobowe i mogli skorzystać z indywidualnych porad dotyczących np.:

  • dostępnego wsparcia psychologicznego,
  • doboru pomocy optycznych, w tym białych lasek, dla osób słabowidzących,
  • obsługi komputera i smartfonu skonfigurowanych dla osób z dysfunkcją wzroku.

Na spotkaniu obecny był też przedstawiciel firmy LUMEN posiadającej w swojej ofercie wiele pomocy dla osób tracących wzrok.

Większość uczestników na miejscu zaopatrzyła się w pomoce optyczne, a dwie osoby otrzymały pierwsze w życiu białe laski i umówiły się na kolejne wizyty w ośrodku rehabilitacji wzroku w celu szkolenia z zakresu orientacji przestrzennej.

Poniżej galeria zdjęć ze spotkania:

Kolejne białe soboty odbędą się w Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN w Warszawie, ul. Karmelicka 26:

  • 10 października, godz. 10.00–13.00;
  • 24 października, godz. 10.00–13.00.

„Widzimy nie tylko oczami” – stworzenie modelu koordynowanego wsparcia dla osób tracących wzrok w ich środowisku lokalnym. Projekt pilotażowy dla Wschodniego Mazowsza realizowany przez Instytut Tyflologiczny PZN. Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Dwa logotypy umieszczone obok siebie. Po lewej stronie logo Marki Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Na białym tle zielony napis Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Po lewej stronie prostokąt obramowany zielonym kolorem, w którego wpisują się kolejno półokręgi: biały, zielony, biały, a kończy je zielona kropka. Obok, po prawej stronie logotyp Marki Mazowsze. Na białym tle znajduje się czerwony napis Mazowsze. Litera M przypomina serce. Poniżej dopisek serce Polski.